امروز‌ :آذر 21, 1398

حسام منظور شازده بانوی عمارت

بیوگرافی حسام منظور

حسام منظور ۱۸ آذر ۱۳۵۹ در تهران متولد شد. مادرش اهل ارومیه است، به همین سبب کودکی و نوجوانی خود را در آذربایجان سپری کرده‌است.او که فارغ‌التحصیل کارشناس ارشد کارگردانی از دانشگاه تربیت مدرس است، فعالیت‌های هنری خود را از سال ۱۳۸۲ آغاز کرده در بیش از ۴۰ نمایش ایفای نقش کرده‌است.

حسام منظور عکس
حسام منظور عکس

وی تجربه اجرا در مراکز مطرح تئاتر اروپا از جمله «پیکولو» ایتالیا و جشنواره «شکسپیر گدامفک» لهستان را دارد. او در سال ۱۳۸۸ برای نمایش «مکبث» به کارگردانی «رضا ثروتی» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره تئاتر دانشگاهی و در سال ۱۳۹۰ برای نمایش «مکبث» به کارگردانی «رضا ثروتی» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر سال تئاتر از جشن بازیگر شد.

او همچنین در سال ۱۳۹۵ برای بازی در نمایش «اودیسه» به کارگردانی «آرش دادگر» جایزه بهترین بازیگر سال را از سیزدهمین جشن بازیگر، دریافت کرد. وی در سال ۱۳۹۷ با ایفای نقش «شازده ارسلان میرزای قوانلوی قاجار» در سریال تلویزیونی «بانوی عمارت» به عنوان بازیگر تلویزیون مورد توجه قرار گرفت.

او همچنین به تدریس رشته بازیگری در دانشگاه آزاد و تربیت مدرس مشغول است.

گفتگو با حسام منظور درباره اجرای هملت :

نمایش هملت آرش دادگر
نمایش هملت آرش دادگر
از تفاوت هایی که اجرای «هملت» کار آرش دادگر با متن اصلی دارد بگویید؟

-هر اجرایی از نمایش شکسپیر تفاوت هایی با متن اصلی دارد که بستگی به دیدگاه کارگردان و منظری که نسبت به آن انتخاب می کند دارد.

در این اجرا سعی شده که مناسبات نمایش با مناسبات امروز ، تناسب داشته باشد تا مخاطب آن را بهتر درک کند.

سرعت اجرا را هم در همین تناسبات می بینید؟

-ریتم اجرا نسبت به متن اصلی سرعت بیشتری دارد و آن کندی و سنگینی که در متن اصلی وجود دارد در این اجرا نیست.

ریتم بالاتر است برای اینکه تماشاگر متوجه گذر زمان نشود و ارتباط جدیدتری را با آن برقرار کند.

تفاوت های زیادی بین کلادیوس شهرام احمد زاده و آرش دادگر با کلادیوس شکسپیر وجود دارد ؟

-بله. کلادیوس علاوه بر اینکه بار منفی نمایش را بر عهده دارد ، اعمال نکوهیده ای را انجام داده ، برادرش را برای رسیدن به قدرت به قتل رسانده و با همسر برادرش ازدواج کرده و.. علاوه بر اینها یک مفهوم جدید را هم جستجو می کند. اینکه می خواهد شرایط جدیدی را ایجاد کند.

کلادیوس آمده است تا شرایط جدید را برای دانمارک بسازد. او می خواهد دوره ای را که از آن به شرایط خفقان آور هملت بزرگ یاد می کند را تغییر بدهد اما خودش دوباره همان کاری را می کند که بر علیه اش اقدام کرده و همان خفقان دوره برادرش را تشدید می کند.

دغدغه هایی که برای رسیدن به این نقش داشتید چه بود؟

-این نقش به لحاظ سنی از سن خودم خیلی مسن تر بود. ۱۵ تا ۲۰ سال باید مسن تر می شدم. تلاش کردم با تمریناتی که انجام می دهم به این سن برسم و اختلاف سن را پر کنم. به خصوص که شیوه اجرا به گونه ای است که تحرک زیادی را می طلبد.

باید بدنم را به سطحی از آمادگی می رساندم که طی چند ساعت اجرا دچار افت نشود و انرژی اش را حفظ کند. چند ماه قبل از اینکه کار به اجرا برسد دویدن را شروع کردم و هر شب می دویدم تا چربی های اضافی را از بین ببرم چون ۳۰ اجرا استقامت زیادی را می طلبد.

در این اجرای هملت بیشتر از آنکه کلادیوس برای از دور خارج کردن هملت نقشه بکشد این هملت است که برای نابودی دیگران طراحی می کند. این را قبول دارید؟

-بخشی از این گفته درست است، اما در متن اصلی هم همان اندازه که کلادیوس طرح و توطئه می چیند ، هملت هم برای قتل عمویش طراحی می کند. حتی چند بار می رود که او را بکشد ،ولی این کار را نمی کند.

در این نمایش بخشی از بار طرح و توطئه از روی کلادیوس برداشته شده و بخشی از وظایف کلادیوس نیز به پلونیوس منتقل شده است. کلادیوس و پلونیوس دو نیروی مقابل هملت هستند که باید او را خنثی کنند.

کار با آرش دادگر چگونه بود؟

-همیشه دوست داشتم که با دادگر کار کنم و کارهایش را دنبال می کردم. معتقدم که دادگر جزو کارگردان هایی است که منش فکری آزاد و یک دیدگاه دارد که می خواهد آن را ارائه بدهد.

گفتگو با حسام منظور درباره بانوی عمارت :

حسام منظور بازیگر
حسام منظور بازیگر

آقای منظور علی‌رغم اینکه «بانوی عمارت» جدی‌ترین کار شما در حوزه تلویزیون محسوب می‌شود؛ اما به نظر می‌رسد که در حوزه تئاتر حضور پررنگ‌تری داشته‌اید و این موضوع در بازی شما در سریال هم به چشم می‌آید.

– یکی از دلایلی که کمتر در این سالها در تلویزیون حضور داشتم به خودم برمی‌گردد و دیگری نحوه انتخاب بازیگر برای سریال‌ها. اصولا آدم سخت‌گیری هستم و با اینکه پیشنهادهایی بوده، اما برای من زیاد جذابیت نداشته است و جاهایی که دوست داشتم هم پذیرفتم و بازی کردم که دوست ندارم نامی از آنها ببرم.

همچنین دوست داشتم در این سالها به بلوغ و پختگی برسم و دوست نداشتم یک شبه ره صد ساله را بروم. برخی از این تجربیات خوب بوده و برخی هم نه. سیستم انتخاب بازیگر در کشور ما هنوز ساز و کار مشخصی ندارد و برخی اوقات دانشجوهایم از من سوال می‌پرسند که چطور می‌توانیم وارد دنیای بازیگری شویم و من هیچ جواب شفاف و مسیر مشخصی برایشان ندارم.

بخشی از این مسیر به شانس و اقبال و ارتباطات آدم‌ها برمی‌گردد. من اصولا سعی می‌کنم در فضاهای شخصی خودم باشم،‌ مطالعه کنم و بیشتر یاد بگیرم. هیچگاه از تجربه نترسیدم و همیشه به استقبال تجربه رفتم و حداقل در تئاتر این را ثابت کردم که هر نقشم با نقش دیگر تفاوت دارد و شاید همین یکی از دلایلی باشد که باعث شده کمتر در تلویزیون کار کنم.

به هر ترتیب قرار گرفتن در قالب یکی از شخصیت‌هایی که در دوره قاجار زندگی کرده است، کار ساده‌ای نیست. نقش «ارسلان میرزا قوانلوی قاجار» چه ویژگی‌های منحصر به فردی داشت که شما را ترغیب کرد؟

– وقتی که صحبت از آقای حمیدنژاد شد خیلی هیجان زده شدم و ایشان را جزو کارگردان‌های صاحب سبک در سینمای ایران می‌دانم و اغلب بازیگران دوست دارند با او کار کنند و من هم همینطور. آقای حمیدنژاد را تا به حال از نزدیک ندیده بودم و او هم تئاترهای من را ندیده بود و شنیده بودم که برای انتخاب بازیگرانشان وسواس خاصی دارند و مدتی هم بود که به دنبال بازیگر برای نقش ارسلان میرزا می‌گشتند و مرا برای این نقش انتخاب کردند.

به طور معمول ایفای نقش یکی از شاهزاده‌های قاجار استایل و فیزیک خاصی را می‌طلبد. آقای حمیدنژاد بر اساس چه ویژگی‌هایی شما را برای این نقش انتخاب کرد؟

– اینکه چه فاکتوری برایشان مهم بود که من با آن مطابقت داشتم را باید از خودشان بپرسید. اما وقتی که متن را خواندم بسیار هیجان زده شدم چراکه قصه بسیار دقیق و مهیجی است و هر چند قسمت یکبار اتفاق جدیدی می‌افتد و مجموعه درام پیچیده‌تر می‌شود و این قصه طی تحقیقات بسیاری نوشته شده است و نشان از این دارد که نویسنده به خوبی درام را می‌شناسد.

کارهای تلویزیونی ما در سالها ی اخیر همگی شبیه به هم شده است و آنهم به خاطر استفاده از یک الگوی تکراری است. از طرفی هم شجاعت در ساخت آثار کم شده است و ما برای ساختن سریالی جذاب نیاز به شجاعت بیشتری داریم که باید در قصه پردازی و پرداخت درام و نحوه تولید اثر باشد و زمانی که متن این سریال را خواندم این شجاعت را در نوشتار آقای جوانمرد دیدم.

از آن طرف هم آقای حمیدنژاد فرد شجاعی است و آنهم به این دلیل که بچه جنگ است و شاهد این ماجرا میزانسن، دکوپاژ، استفاده از بازیگران و همه عناصر تشکیل دهنده این سریال می‌بینید و اگر امروز استقبال مردم را می‌بینید به این دلیل است که مردم بعد از سالها با یک اثر جدید یا کمتر دیده شده مواجه شده‌اند و همه اینها باعث شد که از همان ابتدا در انتخابم شک نکنم.

بیوگرافی حسام منظور ویکی پدیا,حسام منظور بازیگر

** مدت‌ها از تولید و پخش آخرین سریال عاشقانه تاریخی تلویزیون می‌گذرد و بنا به کمبود بودجه‌ای که دست سازندگان آثار تلویزیونی را بسته شاید کارگردان‌ها میل کمتری برای رفتن به سمت این ژانر دارند. 

– بله، چندین سال است که تلویزیون یک سریال جذاب تاریخی نداشته است، ‌حتی در نوع غیر عاشقانه هم مدت‌ها است که اثری تاریخی نداشتیم. در ادامه تصور کردم اثری که مدت‌ها منتظرش بودم همین است و بلافاصله آن را پذیرفتم.

معمولا ساخت آثار تاریخی مثل راه رفتن روی لبه تیغ است و اگر دخل و تصرفی در آن صورت گیرد، بالاخره مشخص خواهد شد. قصه‌ای که در این سریال اتفاق می‌افتد و پیش می‌رود، تا چه میزان ریشه‌ای در واقعیت دارد؟ 

– با اینکه «بانوی عمارت» فرم تاریخی دارد، اما خیلی به تاریخ نمی‌پردازد. این سریال در واقع می‌خواهد روابط انسان‌ها را در بستر تاریخ مورد بررسی قرار دهد. بخش‌هایی از داستان که به قتل ناصرالدین شاه و ماجرای میرزا رضای کرمانی مربوط است کاملا مستند است و روی آن تحقیق‌های فراوانی انجام شده است و سایر بخش‌های داستانی زائیده ذهن نویسنده است.

شازده ارسلان یک شخصیت خیالی است منتهی در مورد بحث ترور ناصرالدین شاه و بازجویی از میرزا رضای کرمانی ابهامات بسیاری وجود دارد و در تاریخ هم آمده که تعداد زیادی از ایل قاجار در آن دوره برای مشخص شدن قاتل شاه با کرمانی حرف می‌زنند و از او به نوعی استنطاق می‌گیرند و ارسلان هم می‌تواند یکی از آنها باشد که سراغ میرزا رضا رفته و از او استنطاق می‌گیرد.

نکته بعدی که در مورد این شخصیت به وضوح پیداست این است که با گذشت تقریبا ۱۰ قسمت از این سریال زندگی شخصی ارسلان میرزا و رفت و آمدهایش با اطرافیانیش برای مخاطب در هاله‌ای از ابهام است. ذات این شخصیت مبهم است یا در آینده همه چیز درباره او آشکار خواهد شد؟

– این ابهامات بخشی از مهندسی فیلم‌نامه است که قرار است در کنار هم این شخصیت را شخصیتی کاملا پیچیده نشان دهد. در مورد آینده ارسلان میرزا نمی‌توانم از الان چیزی بگویم چراکه قصه را لو خواهم داد!

آثار

حسام منظور آثار
حسام منظور آثار

از جمله آثار هنری که حسام منظور در آن‌ها حضور داشته‌است، به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:[

بازیگری تئاتر:

 • نمایش «خوان هشتم» به کارگردانی «محمدمسعود طیبی» ۱۳۸۲
 • نمایشنامه‌خوانی «خانمچه و مهتابی» نوشته «اکبر رادی» به کارگردانی «محمدمسعود طیبی» ۱۳۸۳
 • نمایشنامه‌خوانی «سایه» نوشته «هانس کریستین اندرسن» به کارگردانی «پیمان مجیدی» ۱۳۸۳
 • نمایش «آخرین طلایه‌دار» به کارگردانی «حمید پورآذری» ۱۳۸۳
 • نمایش «تصویر ماه در قهوه تلخ» به کارگردانی «حسن وارسته» ۱۳۸۴
 • نمایش «کابوس خیابان هفدهم» به کارگردانی «مسعود موسوی» ۱۳۸۴
 • نمایش «آرش» به کارگردانی» ساوبیا شیاری» ۱۳۸۴
 • نمایشنامه‌خوانی «کاکتوس» نوشته «اکبر رادی» به کارگردانی «محمدمسعود طیبی» ۱۳۸۴
 • نمایشنامه‌خوانی «تانگوی تخم مرغ داغ» نوشته «اکبر رادی» به کارگردانی «مسعود رادی» ۱۳۸۴
 • نمایش «سلمان» به کارگردانی «محمود عزیزی» ۱۳۸۴
 • نمایش «چه‌گوارا» به کارگردانی «کامبیز اسدی» ۱۳۸۴
 • نمایش «کالون و قیام کاستلیون» به کارگردانی «آرش دادگر» ۱۳۸۵
 • نمایش «یرما» به کارگردانی «محبوبه ارمیانی» ۱۳۸۶
 • نمایش «کریستال تاور» به کارگردانی «نصرالله قادری» ۱۳۸۷
 • نمایش «کاکتوس» به کارگردانی «مسعود طیبی» ۱۳۸۷
 • نمایشنامه‌خوانی «سکوت» به کارگردانی «سپیده نظری‌پور» ۱۳۸۷
 • نمایش «مکبث» به کارگردانی «رضا ثروتی» ۱۳۸۸
 • نمایش «خداحافظی نکن» به کارگردانی «مسعود طیبی» ۱۳۸۹
 • نمایش «دلم می خواد محکم بزنم تو گوش اتللو» به کارگردانی «مسعود موسوی» ۱۳۸۹
 • نمایش «فرجام فر» به کارگردانی «محسن رنجبر» ۱۳۸۹
 • نمایش «ایستگاه سلام» به کارگردانی «رسول نقوی» ۱۳۹۰
 • نمایش «برف و بهمن» به کارگردانی «ایرج افشاری» ۱۳۹۰
 • نمایش «مکاشفات راسکلنیکف با آر.جی. دیو در گالری دوزخ» به کارگردانی «پیمان مجیدی» و «سابینا شیاری» ۱۳۹۵(دیپلم افتخار و جایزه بهترین متن مدرن از جشنواره بین‌المللی داستایوفسکی روسیه)
 • نمایش «بانویی از اسلو» نوشته مجید رحیمی جعفری به کارگردانی مجید رحیمی جعفری و علی اتحاد ۱۳۹۶[

بازیگری سینما:

 • فیلم «کیش و مات» به کارگردانی «مهران مرادی» ۱۳۸۷
 • فیلم سینمایی «تلفن همراه رئیس‌جمهور» کارگردانی «علی عطشانی» ۱۳۹۰[

سریال:

«بانوی عمارت» به کارگردانی «عزیزالله حمیدنژاد» ۱۳۹۷

موزیک ویدئو:

بازی در موزیک ویدئو «زندان» به خوانندگی محسن چاوشی، به کارگردانی «سعید جعفریان» و تهیه کنندگی «رامبد جوان» و «علی احمدی» (برای برنامه تلویزیونی خندوانه) ۱۳۹۵

منابع :

 1. ویکی پدیا
 2. حرف تازه
 3. ایران بانو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *