امروز‌ :مرداد 31, 1398

همه چیز درباره زندگی خصوصی و آثار سالوادور دالی

1904

سالوادور فلیپه ژاسینتو دالی دومنک ۱۱ مه ۱۹۰۴ در شهر فیگوئرس یا گیونا در منطقه کاتالونیای اسپانیا نزدیک به مرز فرانسه متولد شد. او پسر سالوادور دالی ای کاسی و همسرش فلیپا دومنک فریس است.

1908

تنها دختر زوج، آنا ماریا متولد شد. پدر سالوادور او را در مدرسه ابتدایی ایالت ثبت نام کرد و زیر نظر استاد استیو تریتر قرار داد.

سالوادور دالی و خواهرش آنا ماریا
سالوادور دالی و خواهرش آنا ماریا

1910

دو سال بعد، و با توجه به این که اولین گزینه شکست خورد، پدرش تصمیم به ثبت نام سالوادور در دانشکده اسپانیایی فرانسوی Concepte Immigration (دانشکده ایی برای مهاجران) در فیگوئرس گرفت، جایی که او زبان فرانسوی، زبانی که تبدیل به وسیله فرهنگی او شد را فرا گرفت.

سالوادور دالی به افق خیره است !
سالوادور دالی به افق خیره است !

1916

سالوادور دوره ها را در حومه فیگوئرز، در املاک مولی دی لا توره متعلق به خانواده پیچات، خانواده روشنفکران و هنرمندان، گذرانده است. آن را از طریق مجموعه متعلق به نقاش رامون پیچات بود که او امپرسیونیسم را کشف کرد. پس از یک دوره متوسطه، در پاییز، او تحصیلات متوسطه خود را در مدرسه برادران ماریست و مدرسه دستور زبان فیگوئرز شروع کرد. او همچنین در کلاس هایی که توسط خوان نونیز در دانشکده نقاشی شهرداری فیگوئرس تدریس شده بود، حضور یافت.

1919

در نمایشگاه گروهی در سالن کنسرت و تئاتر شهرداری (که چند سال بعد به عنوان موزه تئاتر دالی تبدیل شد) شرکت کرد. او با یک گروه از دوستان مدرسه دستور زبان ابتدایی خود، او مجله “استادیوم” را تاسیس کرد، که در آن نخستین مقالات خود را منتشر کرد. او یک دفترچه خاطرات شخصی با عنوان «مراسم تحلیف من» («خاطرات شخصی من» و «خاطرات شخصی») دا شروع کرد که آن را در سال های بعد ادامه داد و کامل کرد.

1920

اگر او در حال تبدیل شدن به یک نقاش بود، پدرش شرط کرد که برای تحصیل به مدرسه هنرهای زیبا مادرید برود تا یک معلم واجد شرایط شود. دالی پذیرفت تا این کار را انجام دهد.

1921

مادرش در ماه فوریه بر اثر سرطان سینه درگذشت. دالی در این مورد میگوید :

بزرگترین ضربه‌ای بود که من در زندگیم تجربه کردم. من او را می‌پرستیدم … نمی‌توانستم غم از دست دادن کسی را فراموش کنم که می‌پنداشتم ایرادات اجتناب‌ناپذیر ضمیرم را محو می‌کند

سال بعد، پدرش با کاتالینا ، خواهر زن مرحومش، ازدواج کرد.

1922

سالوادور دالی برهنه در آب
سالوادور دالی برهنه در آب

او در نمایشگاه آثار دانشجویان هنرهای نمایشی انجمن دانشجویان کاتالان که در گالریس دالما بارسلونا برگزار شد شرکت کرد، جایی که جایزه معاونت دانشگاه را بخاطر اثرش “بازار” دریافت کرد. پس از آن به آکادمی هنرهای زیبا سن فرناندو مادرید رفت و دررشته های نقاشی، مجسمه سازی و حکاکی ویژه فعالیت داشت و در اقامتگاه دانشجویی زندگی می کرد. جایی که او با گروهی از جوانان دوست شد که شخصیت های پیشگام هنر و اندیشه زمان بودند شخصیت های منحصر به فردی چون : لوئیس بوئنوئل، فدریکو گارسیا لورکا، پدرو گارفیا، یوجینویو مونتس و پپین بللو در بین دیگران.

1923

او از آکادمی سن فرناندو اخراج شد و متهم به رهبري اعتراض دانشجويي به نقاش دانیال وازکوز دیاز شد که او لایق صندلي ریاست دانشکده نقاشي نیست. او به فیگوئرس بازگشت، جایی که او دوباره کلاس های خود را با خوان نونیز برداشت کسی که به او تکنیک قلم زنی آموزش داد.

1924

در پاییز او به آکادمی سن فرناندو بازگشت جایی که از آنجا اخراج شده بود و اکنون موظف به تکرار یک سال تحصیلی است.

نقاش سالوادور دالی
نقاش سالوادور دالی

1925

او در اولین نمایشگاه انجمن هنرمندان ایبری در مادرید شرکت کرد، در حالی که در گالریز دالماو در بارسلونا اولین نمایشگاه فردی خود را ارائه کرد. این دوره او رد پیشه و تلاش برای سنت تصویری، اساسا یک ایتالیایی است. در طول این سال تحصیلی، 1926-1925، او به کادمی سن فرناندو بازنگشت. فدریکو گارسیا لورکا تعطیلات با دالی را در شهرستان کاداکس گذراند.

1926

او در چندین نمایشگاه در مادرید و بارسلونا شرکت کرد. در شرکت عمه و خواهرش، او اولین سفر خود را به پاریس انجام داد، جایی که او با پیکاسو ملاقات کرد و از موزه لوور دیدن کرد. او برای همیشه از باشگاه اسپوئلا دی بلس آرسنت دیمورو اخراج شد به این خاطر که دادگاه او را بی کفایت دانست. او یک بار دیگر به
فیگوئرس بازگشت و خود را به شدت به نقاشی اختصاص داد.

سالوادور دالی هنرمند بزرگ
سالوادور دالی هنرمند بزرگ

1927

او دومین نمایشگاه فردی خود را در گالریز دالماو در بارسلونا برگزار کرد و در سالن دوم پاییز در گالری سال پارس شهر شرکت کرد. آثار ارائه شده، نخستین تاثیرات واضح سورئالیستی را نشان می دهد. او خدمت سربازی خود را در قلعه سانت فرن در فیگوئرس انجام داد. با انتشار مقاله “سان سباستین” که به لورکا اختصاص داشت، همکاری منظم و گسترده دالی با مجله پیشگامانه L’Amic de les Arts (دوست هنر) آغاز شد، در رابطه ای که تا سال 1929 ادامه داشت.

1928

همراه با لوسی مونتنیا و سباستیا گاش، مانیفست زرد (مانیفست ضد هنری کاتالان ) را منتشر کرد که به حمله شدید به هنرهای معاصر منجر شد. او در سالن پاییز سوم در سال پارس و در بیست و هقتمین نمایشگاه بین المللی نقاشی در پیتسبورگ ایالات متحده شرکت داشت.

1929

او دوباره به پاریس سفر کرد و از طریق جوآن میرو با گروهی از سورئالیست ها به ریاست آندره برتون تماس گرفت. فیلم “سگ اندلسی” در استودیو “Ursulines” پاریس نشان داده شد که همکاری او با لوئیس بونوئل است. او تابستان را در شهرستان کاداکس گذراند، جایی که از دیدار گالیم دار کامیل گویمنز و دوستش، و همچنین رنه موریته و همسرش، لوئیس بونوئل، پل الیارد و گال، و دختر سیسیل، ازدواج کرد. از آن زمان، جاهار هرگز از طرف خود نگذاشت. او در نمایشگاه گروهی “انتزاع و نقاشی سورئالیستی و پلاستیک ” زوریخ شرکت کرد. اولین نمایشگاه فردی وی در Galerie Goemans در پاریس برگزار شد. این یک سال جدایی خانواده بود.

1930

“عصر طلا” دومین فیلم او با همکاری “بونوئل” ساخته شده بود، اولین کار خود را در استودیو 28 در پاریس انجام داد. “انتشارات نسخه های سوررئال” کتاب دالی را تحت عنوان “زن قابل مشاهده” که پایه های روش انتقادی او را بر عهده داشت و مجموعه ای از مقالات او که قبلا در مجلات مختلف، مانند “خر پرخاشگر” نمایش داده شده بودند، منتشر کرد.

سالوادور دالی و ساعت زمان
سالوادور دالی و ساعت زمان

در آغاز دهه ی سی میلادی، دالی سبک خود، زبان مخصوص و بیان منحصر خود را یافت که بعدها هم با او باقی می ماند و در حالی که در حال تغییر و تحول است، آن چیزی است که همه ما با آن آشنا هستیم و آن را به خوبی تعریف می کنیم – ترکیبی از پیشگامی و سنت -. پشت دالی اولین بومهای امپرسیونیستی او و آثاری از میان جنبشهای دیگر که تحت تاثیرشان قرار گرفته بود همانند کوبیسم، پیوریسم و آینده گرایی قرار داشت. دالی به طور کامل به سورئالیسم تبدیل شده بود و تخصیص او به عنوان یک نقاش آغاز شد.

1931

اولین نمایشگاه فردی خود را در گالری پیِر کول در پاریس، جایی که او کار خود را “ماندگاری حافظه” نمایش داد. او همچنین در اولین نمایشگاه سورئالیستی هارتفورد ایالات متحده، درمدرسه هنری وادزورث برگزار شد. کتاب او L’amour et la mémoire (عشق و حافظه) هم در این سال منتشر شد.

1932

او در نمایشگاه سورئال نقاشی،طراحی و عکس که توسط گالری جولین لووی در نیویورک برگزار شد ، شرکت کرد. دومین نمایشگاه فردی وی در گالری پیر کول در پاریس برگزار شد. کتاب او بابائو که در آن مفهوم خود را از سینما را شرح داد منتشر کرد . در پایان سال جاری، دالی به لوئیس مارک آنتوان د نویل ایجادکننده گروه زودیاک اعلام کرد، یک گروه از دوستان برای کمک مالی به سالوادور دالی با یکدیگر متحد شدند که او را برای خلق آثاری که بعدا به صورت مرتب خریداری شدند یاری رسانند.

سالوادور دالی و گریه اش
سالوادور دالی و گریه اش

1933

اولین شماره مجله مینیاتور در پاریس، مقالهای را برای کتاب منتشر کرد که تا سال 1963 منتشر نشده بود. چاپ مقالات نقد و بررسی یا تفسیر انتقادی پارانویک تصویر وسواس انگیز فرشته توسط میلت. او در یک نمایشگاه جمعی سوررئالیستی در گالری پیر کول شرکت کرد، جایی که وی همچنین سومین نمایشگاه فردی خود را ارائه کرد. همچنین اولین نمایشگاه فردی در گالری جولین لوی در نیویورک.

1934

وارد جشن مدنی با جشن می شود (نه النا ایواننا دیانکووا). او در نمایشگاه Cinquantenaire در سالن مستقل از کاخ های بزرگ در پاریس، بدون در نظر گرفتن نظر بقیه سورئالیست ها که تصمیم گرفته بودند در آن شرکت نکنند که تقریبا منجر به اخراج دالی از گروه به رهبری آندره برتون شد. او اولین نمایشگاه فردی خود را در گالری زوومر در لندن ساخت. با همراهی گالا سوار بر کشتی ساموئل دو شامپلن (کاشف فرانسوی) به اولین سفر خود به ایالات متحده رقت. دو نمایشگاه شخصی دالی برگزار شد، یکی در گالری جولین لو و یکی دیگر در سالن یادبود مدرسه هنری وادزورثِ هارتفورد (کانکتیکات).

1935

این زن و شوهر به سمت نرماندی به اروپا بازگشتند. سالوادور دالی در ماه مارس به فیگوئرس رفت و آشتی خانوادگی اتفاق افتاد. انتشارات نسخه های سوررئال کتاب او را La conquête de l’irrationnel (فتح غیر منطقی) منتشر کرد.

1936

در ماه مه او در نمایشگاه اشیاء سوررئالیست گالري چارلز راتن در پاریس شرکت کرد. در ماه ژوئن او در نمایشگاه بین المللی سوررئالیستی در گالری برلینگتون جدید لندن شرکت کرد. در 14 دسامبر، Time کاور مجله او را به او اختصاص داد، با عکاسی توسط Man Ray. او در نمایشگاه هنر عکاسی داادا سورئالیسم در MOMA در نیویورک شرکت داشت. سومین نمایشگاه انفرادی او در گالری جولین لوی در نیویورک برگزار شد.

سالوادور دالی پیشوای سورئال
سالوادور دالی پیشوای سورئال

1937

در ماه فوریه او برادران مارکس را در هالیوود دید. همراه با هارپو، او شروع به کار بر روی فیلمنامه فیلم “زرافه ها در سالن اسب” (اما در آخرین نسخه آن “زن سوررئالیست” نامیده شد)، که هرگز در واقع تولید نشد. دالی و گالا به اروپا بازگشتند. انتشارات نسخه های سوررئال اشعار او “متامورفیس نارسیس” را منتشر کرد که صاحب گالری جولین لووی نیز همزمان آن را به زبان انگلیسی منتشر کرد.

1938

17 ژانویه افتتاحیه “نمایشگاه بین المللی سورئالیسم” در گالری هنرهای زیبا پاریس برگزار شد، که توسط آندره برتون و پل الیارد سازماندهی شده بود، ورودی گالری تاکسی بارانی سالوادور دالی نمایش داده شد. دالی در لندن به دیدار زیگموند فروید رفت.

1939

در ماه مارس وی نمایشگاه فردی خود را در گالری جولین لوی به نمایش گذاشت. او غرفه “رویای ونوس” را طراحی کرد که در نمایشگاه بین المللی منطقه سرگرمی نیویورک ارائه شد. خانه اپرای متروپولیتن نیویورک اولین اجرای باله Bacchanale با لیبرتو، لباس و مجموعه های سالوادور دالی و لئونید ماسین را به نمایش گذاشت. مقاله برتون “آخرین گرایشات نقاشی سوررئالیستی” موجب اخراج دالی از گروه سورئالیست شد. در ماه سپتامبر این زن و شوهر دوباره به اروپا بازگشتند.

1940

هنگامی که نیروهای آلمانی وارد بوردو شدند، زن و شوهر دالی در ایالات متحده زندگی می کردند، جایی که تا سال 1948 باقی می ماند.

1941

علاقه دالی به طراحی جواهرات شروع شد، این یک شور و شوق بود که در طول تمام فعالیت هنری اش گذشته بود. او رابطه حرفه ای خود را با عکاس Philippe Halsman آغاز کرد، که در سال 1979 تا آخر عمر ادامه داشت. او آثار خود را در گالری جولین لوی در نیویورک نمایش می داد. 8 اکتبر،باله روسی مونتکارلو اولین اجرای خود را در خانه اپرای متروپولیتن با نام Labyrinth(مارپیچ) ، با لیبرتو، دکور و لباس های دالی، رقص توسط Léonide Massine و موسیقی Schubert انجام داد. گالری MOMA نیویورک در 18 نوامبر یک نمایشگاه علمی تخیلی اختصاص داده شده به دالی و میروس افتتاح شد.

1942

سبیل ضد جاذبه سالوادور دالی
سبیل ضد جاذبه سالوادور دالی

نشریه دایال پرس نیویورک “زندگی پنهانی سالوادور دلی” را منتشر کرد که سال گذشته به پایان رسیده بود.

1943

در 21 مارس،زوج رینولدز مورس اولین نقاشی خود را از دالی خریدند، این شروع یک مجموعه بزرگ از آثار نقاش بود. در ماه مه او یک باله جدید به نام “کافه چینیاتا” را بر اساس یک داستان واقعی که توسط فدریکو گارسیا لورکا اقتباس شده بود، طراحی کرد که در دیتروید و اپرای متروپولیتن نیویورک اجرا شد.

1944

در ماه اکتبر در تئاتر بین المللی نیویورک، Ballet International مجموعه ای طراحی شده توسط دالی ارائه کرد. نشریه دایال پرس نیویورک اولین رمان دالی “چهره های پنهان” را منتشر کرد.

15 دسامبر نیویورک نخستین باله پارانویک Mad Tristan به تهیه کنندگی Ballet International در مورد افسانه ابدی عشق در مرگ را دید. طرح دالی بر مبنای موزیک های “تیزان” و “ایزولدا” واگنر بود.

1945

او به هالیوود رفت تا با آلفرد هیچکاک در فیلم “طلسم” کار کند، که دنباله های رویاگونه آن توسط دالی ساخته شد. گالری بیگنو نمایشگاه نقاشی های اخیر سالوادور دالی افتتاح کرد. این برای دالی به منزله ارائه جلد اول اخبار دالی، که او خود را منتشر کرد و تنها با هنرمند و اثر هنری او در ارتباط بود.

1946

او تصاویر برای آثار مختلف ساخته شده است:خود زیست نامه Benvenuto Cellini و مکبث اثر شکسپیر، منتشر شده توسط Doubleday؛ قسمت اول زندگی و دستاوردهای شناخته شده دون کیشوت د لا منچا توسط میگل د کاروانتس، منتشر شده توسط Random House نیویورک.

سالولدور دالی و والت دیزنی
سالولدور دالی و والت دیزنی

والت دیزنی دالی را برای کمک به تولید فیلم Destino استخدام کرد.

1947

Doubleday مقالات میشل د مونتین را منتشر کرد که توسط نقاش انتخاب و تصویر شده بودند.

1948

زوج دالی
زوج دالی

او “50 راز سحر و جادو” را منتشر کرد. زوج دالی به اسپانیا برگشتند.

1949

پایان دهه 1940 شروع دوره عرفانی و هسته ای خود را اعلام کرد – که در آن در مانیفست عرفانی خود بیان شده است. این یک دوره بود که توسط برخورد او با مضامین مذهبی و موضوعات مرتبط با پیشرفت علمی از زمان، با علاقه ویژه ای به پیشرفت مربوط به همجوشی و شکافت هسته ای شناخته شده بود. خلق این دوره نشان می دهد که راه اندازی بمب اتم و پیامدهای آن بر خلقت او تاثیر گذاشته است.

1950

او مقالاتی مهم برای رسانه های معروف مانند Vogue و Herald American نوشت.همچنین او در گفتگو با “Ateneu Barcelonès” در “بارسلونا” مبنی بر اینکه “چرا من کافر بودم و الان عارف مسلکم” صحبت کرد.

سالوادور دالی درحال نقاشی
سالوادور دالی درحال نقاشی

1951

او در پاریس مانیفست عرفانی خود، و نیز آثاربر اساس آن را ارائه داد . همچنین در تئاتر ماریا گوروه مادرید سخنرانی با عنوان “پیکاسو و من” ایراد کرد.

1952-1953

او مقالات مختلفی را برای نشریات فرانسه منتشر کرد. مانند:
“هنر، نامه های پیک” یا “دانش طلایی هنر”

1954

در کاخ پالاوچیینی در رم او نقاشی های خود را برای نشان دادن کمدی الهی دانته نشان داد. او تصاویری برای کتاب های مختلف ارائه داد همانند: “داستان واقعی لیدیا در کاداکس” اثر Eugeni d’Ors و “تصنیف پینه دوز اوردیس” اثر Carles Fages de Climent که دالی اپیلوگی را نیز برای آن نوشت.

1956

او معاهده خود را در “زنبق های قدیمی هنر مدرن” منتشر کرد. او همچنین در پارک گوئل بارسلونا سخنرانی کرد جایی که اثری را همانروز پیش از حضور در این کنفرانس خلق کرد.

1958

سالوادور دالی هنرمند بزرگ
سالوادور دالی و گالا

در 8 آگوست دالی و گالا در حومه الس آنجلس در سنت مارتی ول، در نزدیکی جورنو، ازدواج کردند.

1960

او فیلم مستند «هرج و مرج و خلقت» را فیلمبرداری کرد.

1961

دوره حاملگی موزه-تئاتر دالی در سال جاری آغاز شد. در ماه اوت، شهر بومی وی به او احترام گذاشت.

1963

او کتاب خود “اسطوره غم انگیز “فرشته از میلت” را منتشر کرد که دستنوشته ی آن برای بیست و دو سال گم شده بود.

1964

او جایزه کلیسای بزرگ ایزابل کاتولیک، بالاترین امتیاز اسپانیا را دریافت کرد. یک نمایشگاه بی نظیر بزرگ در توکیو که توسط روزنامه Mainichi سازماندهی شد، افتتاح شد و سپس به سفر به شهرهای مختلف ژاپن رفت. پس از آن او نسخه ایی تحت عنوان “خاطرات یک نابغه” منتشر کرد.

1965

گالری هنر مدرن در نیویورک نمایشگاه متضاد سالوادور دالی 1910-1965 را به نمایش گذاشت.

1966

آلبین میشل پاریس کتاب دالی “نامه ای باز به سالوادور دالی” با سی و سه تصویر از خود هنرمند منتشر کرد. همچنین “مصاحبه با سالوادور دالی” به عنوان یک کتاب مصاحبه توسط آلن بوسکت ظاهر شد.

1968

سالوادور دالی در پیری
سالوادور دالی در پیری

او در نمایشگاه “دادا-سورئالیسم و ​​میراث خود” در موزه هنر مدرن نیویورک شرکت داشت. به عنوان یک خروجی از مکالمات او با لوئیس پائولز کتاب “اشتیاق از منظر دالی” ظاهر شد. این سال همچنین انتشار کتاب “دالی توسط دریگر” را دید که در آن نقاش همکاری کرد و برای آن پرولوگ نوشت.

1969

دالی قلعه پبول را خرید و آن برای گالا تزئین کرد. در طی دهه 1960 و 1970 میلادی علاقه هنرمند به علم و هولوگرافی افزایش یافت؛ چراکه او در تلاشی ثابت برای تسلط بر تصاویر سه بعدی بود و همواره در این راستا بدنبال زاویه نگاه های تازه ایی بود. دالی پتانسیل اکتشافات جدید را مطالعه کرد و به ویژه آنهایی که مربوط به بعد سوم هستند را مورد استفاده قرار داد. او علاقه مند به تمام رویه هایی بود که هدفشان ارائه دادن تصوری از حالت پذیری و فضا به بیننده بود. او با ابعاد سوم، آرزوی دستیابی به بعد چهارم را داشت، یعنی جاودانگی.

1970

او یک کنفرانس مطبوعاتی در موزه گوستاو مورو پاریس برگزار کرد که در آن اعلام کرد که موزه-تئاتر دالی در فیگوئرس ایجاد شده است. موزهٔ بویمانس فان بِنینگن در روتردام یک نمایشگاه بی نظیر بزرگ از کار خود را سازماندهی کرد، که باز سال بعد در سالن هنری ایالت در بادن-بادن (آلمان) دیده شد.

1971

کلیولند (اوهایو) افتتاح موزه دالی خود را به خانه مجموعه A. رینولدز مورس. تحت عنوان Oui، که یک مجموعه مقالات تاریخی از دوره های مختلف بود منتشر شد.

1972

گالری Knoedler اولین نمایشگاه جهانی هولوگرام ها را ارائه دادند که دالی با همکاری دنیس گابور ایجاد کرد.

1973

یک سال قبل از افتتاحیه، موزه-تئاتر دالی در فیگوئرس نمایشگاهی از هنر دالی در جواهرات را برپا کرد. این سال همچنین کتاب هایی در مورد دالی انتشار داه شد. (چگونه یکی دالی می شود)، با پرولوگ و یادداشت های آندره پاریووی و (شام های گالا) منتشر شده توسط دریگر (Draeger). موزه لوئیزیانا در هوملبیک یک پیش نمایش دالی برگزار کرد که بعدا در موزه مدرن استکهلم نیز نمایش داده شد.

1974

او برای کتاب موسی و یکتاپرستی‌  زیگموند فروی پرولوگی نوشت و آن را مصور کرد. موزه-تئاتر دالی در تاریخ 28 سپتامبر افتتاح شد.

1977

سالولدور دالی و همسرش
سالولدور دالی و همسرش

انتشارات دریگر (Draeger) ، لس وینز د گال (شراب گال) را منتشر کرد.

1978

او در موزه سولومون آر. گوگنهایم نیویورک اولین نقاشی برجسته بین (هایپر استریوسکوپی) خود را به نمایش گذاشت و در آن، دالی در حال برداشتن پوست دریای مدیترانه برای نشان دادن گالا، تولد زهره (ونوس) نشان داد.

1979

او عضو هیئت تحریریه دانشگاه آکادمی موسسه هنرهای زیبا فرانسه شد. یک دورنمای بزرگ دالی در مرکز ژرژ پمپیدو پاریس و همچنین “محوطه” که دالی آن را مخصوص این مرکز طراحی کرد، افتتاح شد. تا اوایل دهه 1980، او آخرین آثار خود را، اساسا با الهام از میکل آنژ و رافائل، که او همیشه تحسین کرده بود نقاشی کرد.

1980

از 14 ماه مه تا 29 ژوئن، گالری تیت لندن، جلوه ای از سالوادور دالی که در مجموع دویصد و پنجاه و یک اثر بود را به نمایش گذاشت.

1982

موزه سالوادور دالی که متعلق به زن رینولدز مورس است، در سنت پترزبورگ (فلوریدا) افتتاح شد. گالا در تاریخ 10 ژوئیه در پورتلیگت فوت کرد. پادشاه اسپانیائی خوان کارلوس اول او را شوالیه پوبول خواند . سالوادور دالی به قلعه پوبول رفت تا زندگی کند.

1983

یک نمایشگاه بزرگ، 400 اثر سالوادور دالی از 1914 تا 1983، در مادرید، بارسلونا و فیگوئرس برگزار شد. آخرین کارهای نقاشی او از این دوره است.

مجسمه سر سالوادور دالی در دست
مجسمه سر سالوادور دالی در دست

1984

پس از آتش سوزی در قلعه پوبول، او برای همیشه به تور گالاتهای فیگوئرس رفت، جایی که او تا زمان مرگش باقی ماند.

1989

دالی در 23 ژانویه 1989 در سن ۸۴ سالگی بعلت سکته قلبی در فیگوئرس زادگاهش درگذشت. یک نمایشگاه بزرگ دورنگر، سالوادور دالی، 1904-1989 در گالری دولتی اشتوتگارت برگزار شد و بعدا در کونستهاوس زوریخ نشان داده شد.

آثار هنری سالوادور دالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *